26 września uczniowie klas piątych i szóstych wzięli dział w niecodziennej lekcji przyrody. Zajęcia odbyły się na trasie ścieżki przyrodniczo-leśnej w Głęboczku. Pan leśniczy Waldemar Kaczorowski i Pan podleśniczy Marcin Bednarski opowiadali o swojej pracy w poszczególnych porach roku: o zbieraniu szyszek, sadzeniu drzewek, obserwacji wylęgu szkodników, kontroli  liczebności i zwalczaniu szkodników, znakowaniu drzew. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie nazwy rodzimych gatunków drzew, występujących w polskich lasach i zapoznali się z fazami rozwoju drzewostanu. Dowiedzieli się, czym charakteryzuje się młodnik, tyczkowina, drągowina, drzewostan dojrzewający i drzewostan dojrzały. Z pomocą naszych przewodników rozpoznawaliśmy tropy zwierząt np. sarnie legowisko na ścieżce leśnej. Podczas wędrówki przez las uwagę dzieci zwróciła wsza jelenia czyli strzyżak jeleni, który dzięki pazurkom na odnóżach wczepiał się w ubrania. Wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy dowiedzieli się od pana podleśniczego, że jest niegroźny dla człowieka.

W sali edukacyjnej uczniowie dowiedzieli się, jaka jest zasada działania pułapek feromonowych, zobaczyli jak wygląda tzw. kuźnia dzięcioła i mieli okazję poznać przyrządy, którymi posługiwali  się leśnicy dawnej i dziś.

Niewątpliwą atrakcją była możliwość oglądania i karmienia dzików w zagrodzie. Po długim spacerze uczniowie rozkoszowali się smakiem kiełbasek pieczonych na ognisku. Był też czas na zabawę. Na koniec spotkania uczniowie zostali obdarowani upominkami przez naszych przewodników. To była wspaniała lekcja przyrody!

 

Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Monika Jagiełło-Salak, Pani Monika Łyczkowska, Pani Ewelina Motyka, Pan Robert Rzeszotarski