Pierwszego Dnia Wiosny w Zespole Szkół w Borkowie Kościelnym obchodziliśmy Dzień z Profilaktyką Uzależnień. Przebieg tego dnia w Szkole Podstawowej przygotowali uczniowie klasy II, III a, V a i V b pod opieką nauczycieli: Pani Grażyny Koszalskiej i Pani Eweliny Motyki. Obchodom tego dnia przewodniczyła Dyrektor Zespołu Szkół Pani Maria Trzcińska.

Do najczęstszych przyczyn sięgania po środki odurzające, takie jak alkohol, papierosy, narkotyki należą: ciekawość poznania „zakazanego owocu”, chęć zaimponowania kolegom i otoczeniu, warunek przynależności do grupy rówieśniczej, niemożność poradzenia sobie z trudnościami szkolnymi i rodzinnymi. Obchody Dnia z Profilaktyką Uzależnień mają za zdanie pokazanie negatywnych skutków uzależnień oraz przygotowanie uczniów do umiejętności dokonywania właściwych wyborów z korzyścią dla swojego zdrowia. Uczniowie z klasy Va przedstawili scenkę słowno – muzyczną pt. „W sieci internetowej”. Zaprezentowali skutki uzależnienia od gier komputerowych i jak dochodzi do tego, że świat wirtualny może okazać się ważniejszy od realnego. Uczniowie klasy II przedstawili negatywny wpływ papierosów na zdrowie człowieka i pokazali walkę dzieci o ojca-"palacza". Dopełnieniem występu była piosenka wykonana przez Kingę Rososińską z klasy III a. Część artystyczną zakończyła pantomima w wykonaniu klasy Vb, w której uczniowie pokazali, że pierwszy kontakt z alkoholem i papierosami może wydawać się niewinny, ale ostatecznie uzależniony musi stoczyć prawdziwą bitwę o swoje życie.

Podczas Dnia Profilaktyki uczniowie obejrzeli też film z programu edukacyjnego pt. „3…2…1…Internet!” poświęconego bezpieczeństwu dzieci w sieci. Każdy uczeń otrzymał ulotki dotyczące cyberprzemocy. Kolejnym punktem dnia był konkurs na wykonanie plakatu dotyczącego negatywnego wpływu uzależnienia od Internetu, papierosów, alkoholu, dopalaczy, narkotyków i hazardu. Komisja konkursowa wyróżniła następujących uczniów w poszczególnych grupach wiekowych: oddział przedszkolny - I miejsce zajęła Maria Mikołajczuk, II miejsce Zuzanna Krzemińska, III miejsce Zuzanna Gajtka.

W kategorii klas I-III:

I miejsce zajął zespół uczniowski z klasy III b

II miejsce zajął zespół uczniowski z klasy III a

III miejsce zajął zespół uczniowski z klasy I

W kategorii klas IV-VI:

I miejsce zajął zespół uczniowski z klasy IV b

II miejsce zajął zespół uczniowski z klasy V b

III miejsce zajął zespół uczniów z klasy VI

Wyróżnieni otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Gratulacje uczniom złożyła Pani Dyrektor Maria Trzcińska. Na zakończenie Dnia z Profilaktyką Uzależnień każdy uczeń zjadł pyszny posiłek.