" Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze..."

czyli

wróżby andrzejkowe w Ratuszu w Sierpcu

Andrzejki są dniem, kiedy wszyscy, nawet najbardziej gorliwi sceptycy zastanawiają się, co może spotkać ich w życiu. Już od zarania dziejów ludzie oddawali się marzeniom i poszukiwali różnorakich sposobów, by poznać przyszłość, a Andrzejki stwarzały ku temu idealną okazję. Można w nie wierzyć lub nie, ale wróżby mają w sobie coś magicznego, aurę tajemniczości, a przede wszystkim są dobrą zabawą.

Dnia 22 listopada uczniowie klasy II wraz z wychowawcą p. Grażyną Koszalską uczestniczyli w wieczorze andrzejkowym w sierpeckim ratuszu. Natomiast 24 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcą p. Marzanną Grabowską również wspaniale się bawili podczas wróżb andrzejkowych w ratuszu.

Wróżby andrzejkowe rozpoczęły się gawędą na temat obyczajowości andrzejkowej i katarzynkowej sprzed lat. Dzieci dowiedziały się, które z wróżb cieszyły się największym powodzeniem oraz jaką wagę przywiązywano do przepowiedni? Następnie uczestnicy mogli sobie wróżyć pod kierunkiem instruktora lejąc gorący wosk przez dziurkę klucza, z pestek jabłka, liczyli groch, losowali imię swojego przyjaciela, dowiedzieli się co będą robić w przyszłości. Wróżby dostarczyły wielu emocji i wesołej zabawy. Tajemnicza nocna sceneria, pojawiające się tu i ówdzie czarownice i nietoperze dodały magii Andrzejek.

Następnie uczestnicy wraz z instruktorem zwiedzili wystawę pt.: " Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu" oraz obejrzeli film o produkcji naczyń. Naczynia kamionkowe, wypalane w temperaturze 1270°C, są wielofunkcyjne, ekologiczne, kwasoodporne, żaroodporne, nieprzeciekliwe. Służą do podawania i przygotowywania różnorodnych potraw, zapiekania w kuchenkach elektrycznych, gazowych i mikrofalowych. Na wystawie został zaprezentowany niezwykle bogaty  dorobek artystyczny  Spółdzielni. Naczynia, które znalazły się na wystawie  łączą w sobie unikatowe wzornictwo z perfekcyjnym wykonaniem i funkcjonalnością. A z takich właśnie wyrobów słynie w Polsce i świecie Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Wszystkim zwiedzającym wystawa bardzo się podobała.