16 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej zakończyli realizację zadań, które zakładał projekt pt. ”I Ty możesz chronić pszczoły”. Autorem projektu jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Nasze Ostrowy”. Projekt składał się z 4 etapów.

23 czerwca 2016 roku, tuż przed zakończeniem roku uczniowie uczestniczyli w niezapomnianych zajęciach przyrody na łonie natury… . Lekcję poprowadziła Pani Anna Górczyńska. Warsztaty zapoznały dzieci z ideą ochrony pszczół i innych owadów zapylających. Uczestnicy przypomnieli sobie cechy roślin, które chętnie są odwiedzane przez owady, a podczas jednej z zabaw wcielili się w ich rolę.  Dowiedzieli się, jak wygląda życie społeczne pszczół i zastanawiali się co oznacza stwierdzenie „Pracowity jak pszczółka”. A później… pracę pszczół uczniowie zobaczyli na własne oczy. Wszyscy wybrali się do pszczelarza, który opowiadał o swojej pracy i swojej wielkiej pasji jaką jest hodowla pszczół. Mogliśmy podziwiać  figurki z wosku pszczelego i propolis. Był też czas na wsłuchanie się w odgłosy przyrody i leżenie na trawie. Podczas zajęć uczestnicy warsztatów próbowali orzeźwiającego napoju z mięty i cytryny i wafli smarowanych miodem. Zajęcia odbyły się w pięknym, malowniczym ogrodzie i nikt nie myślał o powrocie do domu, bo smak wakacji uczniowie poczuli podczas zajęć. Czas słodzony miodem upłynął na najlepszej formie zdobywania wiedzy, czyli przez zabawę. Do domu wszyscy wrócili pełni wrażeń i … z plecakami wypełnionymi miodem.

24 października uczniowie przystąpili do utworzenia ogródka przyszkolnego. Zasadzili w nim rośliny przywabiające owady zapylające takiej jak: trzmiele, murarki ogrodowe, pszczoły miodne, bzygi prążkowane. Z zapałem uczestnicy warsztatów zasadzili pięciorniki, derenie, świdośliwę, barbulę, kocimiętkę, lawendy i rośliny cebulowe (krokusy, tulipany). Mamy nadzieję, że ogródek już wiosną odwiedzą liczne owady, dla których będzie on źródłem pokarmu.

W ramach zajęć przyrody i zajęć koła ekologiczno-przyrodniczego wszyscy uczniowie uczestniczyli w lekcjach dotyczących życia i ochrony pszczół. Uczniowie poznali budowę pszczoły, dowiedzieli się jakie rośliny najchętniej odwiedzają owady i dlaczego. Zapoznali się z ideą budowania domków i hoteli dla owadów zapylających. Uczniowie z patyczków i przypraw oraz waty budowali kwiaty i przedstawiali symulację zapylenia. W szkole odbyło się spotkanie podsumowujące projekt z Panią Dyrektor, Wychowawcami oraz Rodzicami uczniów, którzy wzięli udział w projekcie.

W listopadzie z mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Pana Tomasza Paprockiego, prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sierpcu. Nasz gość przedstawił pszczelą rodzinę jako superorganizm. Okazuje się, że pszczoła miodna w obecnej formie przetrwała co najmniej 25 milionów lat! Pomimo późnej jesieni uczniowie mieli okazję oglądać żywe pszczoły, wśród których była królowa i robotnice. Mistrz pszczelarski wymieniał walory produktów pszczelich : pyłku, miodu, wosku, propolisu i podkreślał, że posiadają one właściwości lecznicze. Dzieci miały okazję nie tylko  przekonać się że pszczoła jest największym sprzymierzeńcem człowieka ale i spotkać się z wielkim pasjonatą pszczelarstwa.

Tematyka, którą poruszył projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Umożliwiał zdobywanie wiedzy poprzez gry i zabawy, a także stwarzał możliwość do podjęcia działań. Jest  też doskonałą inspiracją do kolejnych działań.

Koordynatorem projektu w szkole była p. Ewelina Motyka