Jak fascynująca może być przygoda z książką, jak wiele tajemnic ona skrywa, jak może urzec pięknem języka i jak ważnych dotyka problemów próbowali udowodnić uczniowie biorący udział w IV Konkursie Czytelniczym w Zespole Szkół w Borkowie Kościelnym. Po raz kolejny patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Sierpc Pan Krzysztof Korpoliński, który był także fundatorem nagród dla zwycięzców. 
23 marca 2017r. w Zespole Szkół w Borkowie Kościelnym w szranki stanęli uczniowie z 4 gimnazjów oraz 8 szkół podstawowych z powiatu sierpeckiego. Gimnazjalistów reprezentowali uczniowie z Gimnazjum im. Biskupa L. Wetmańskiego w Sierpcu, Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku oraz Gimnazjum w Zespole Szkół w Borkowie Kościelnym. Szkoły podstawowe były reprezentowane przez uczniów podstawówek w Łukomiu, Goleszynie, Bożewie, Borkowie, Bledzewie, Sudragach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu. Przez 40 minut uczniowie zmagali się z zadaniami dotyczącymi znajomości lektur "Zapałka na zakręcie" i "Kamienie na szaniec" dla gimnazjalistów oraz tekstami baśni dla uczniów szkół podstawowych. Rozwiązując zadania, trzeba było wykazać się zarówno doskonałą znajomością treści lektur, jak i pomysłowością, błyskotliwością i kreatywnością. Po wnikliwym sprawdzeniu prac przez komisję zostali wyłonieni zwycięzcy. W kategorii gimnazjów I miejsce zajęła Sandra Bogucka z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, na II miejscu uplasowała się Natalia Okońska z Zespołu Szkół w Borkowie Kościelnym, III miejsce przypadło w udziale Beacie Wewiórowskiej z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku. Przyznano również dwa równorzędne wyróżnienia dla Natalii Kucińskiej z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku oraz Agaty Murawskiej z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Natalia Chojnowska ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu, II miejsce - Julia Maszerowska z Zespołu Szkół w Borkowie Kościelnym i Kacper Miller ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu, na III miejscu uplasowali się Julia Tybuszewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu i Marta Włoczewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu.
Nagrody zwycięzcom wręczył Wójt Gminy Sierpc Pan Krzysztof Korpoliński. Z kolei Dyrektor Zespołu Szkół w Borkowie Kościelnym Pani Maria Trzcińska pagratulowała wszystkim uczestnikom doskonałej znajomości lektur, przypominając równocześnie, jak wiele dobra wnosi czytanie do naszego życia. 
Organizatorkami IV Konkursu Czytelniczego w Zespole Szkół w Borkowie Kościelnym były nauczycielki języka polskiego p. Monika Łyczkowska i p. Jolanta Szulecka.