WYCIECZKA DO WARSZAWY

W marcu i kwietniu 2018r. uczniowie Szkół Podstawowych w: Bledzewie, Borkowie Kościelnym, Goleszynie i Sudragach uczestniczyli w wycieczkach do Warszawy. W wyjazdach wzięło udział łącznie 128 uczniów, benficjentów projektu "Szkoła równych szans!", a koszt  został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wczesnym porankiem uczestnicy projektu z ww. szkół, wyruszyli autokarami do Warszawy, aby kompleksowo wzbogacić  swoją wiedzę o świecie nauki i techniki. Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. W Centrum znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz Planetarium. To, co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy oraz wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: pismu, filozofii, sztuce oraz technice.

Do największych atrakcji CNK należy Planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie uczniowie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, odnosili wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu. Podczas specjalnego seansu mogli się nawet cofnąć do początków życia na Ziemi.

 Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin.

Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty przyrodnicze "Królewskie ptaki" w Łazienkach Królewskich. W ogrodach Łazienek Królewskich żyje wiele gatunków ptaków. Ich niezwykłą różnorodność uczniowie mogli obserwować za pomocą lornetek. Dowiedzieli się, do czego ptakom służą pióra, jakie mają dzioby i które z nich są najlepszymi lotnikami. Nauczyli się rozróżniać ptaki po ubarwieniu i śpiewie oraz zwabiać sikorki tak, aby usiadły na dłoni.

Po zwiedzaniu uczniowie udali się na smaczny obiad w Restauracji Ujazdowska & Mołdawska, a wieczorem wyruszyli w podróż powrotną. Dzięki tej wspaniałej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić. Wyjazd okazał się bardzo udany i owocny w nowe doświadczenia. Gmina Sierpc pokazała po raz kolejny, że jest otwarta na ciekawe formy edukacji i zaspakaja potrzeby uczniów mieszkających na jej terenie.