Sprawozdanie z realizacji wycieczki w ramach programu „Poznaj Polskę”
#PoznajPolskę
W dniach 9-11 maja 2022r. uczniowie klas: VI, VII, VIIIa i VIIIb Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Trójmiasta. Wyjazd został dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach projektu- „Poznaj Polskę”. Szkoła otrzymała dofinansowanie do wycieczki w wysokości 15000 zł.

Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy Westerplatte, symbol odwagi, honoru i bohaterstwa. Podczas zwiedzania i ciekawej prelekcji przewodnika, nasi uczniowie usłyszeli o tym pięknym symbolu trwania na posterunku i sensie tego wysiłku. Następnie zwiedziliśmy Stocznię Gdańską,  jedną z największych polskich stoczni, zlokalizowaną w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Na terenie stoczni miało miejsce stłumienie protestów oraz zamordowanie trzech stoczniowców – ofiar wydarzeń grudnia 1970 roku. Z Gdańskiej Stoczni wywodzi się NSZZ „Solidarność”. Na terenie zakładu podpisano również porozumienia sierpniowe w 1980 roku. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, historyczną salę oraz wystawę. Następnym punktem pierwszego dnia wycieczki był spacer Starówką Gdańską i obiadokolacja. Na zakończenie dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-sportowych nad morzem.

Drugi, bardzo intensywny, dzień wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru ulicami Gdyni oraz zwiedzania Muzeum Gdyńskiego Modernizmu. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów było zwiedzanie Daru Pomorza – żaglowca szkolnego zakupionego przez społeczeństwo Pomorza w 1929 r. dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1982 r. Dar Pomorza jest zacumowany w Gdyni, jako statek-muzeum, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję usłyszeć od przewodnika bardzo ciekawą historię tego żaglowca. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej. Historia ludności cywilnej żyjącej podczas II wojny światowej i wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów przedstawiona w muzeum za pomocą nowoczesnych technologii, była dla naszych uczniów dużym przeżyciem.
Po zwiedzeniu Muzeum II Wojny Światowej udaliśmy się do Archikatedry Oliwskiej, aby poznać jej historię i rozkoszować się jej architekturą  i wystrojem.
Ostatniego dnia wycieczki, po śniadaniu, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na pięknej plaży w Gdańsku. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń, wróciliśmy do domu.