Dbanie o swoje bezpieczeństwo, a także innych, to jedne z celów podstawy programowej. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru, do kogo ma się zwrócić o pomoc.

Aby zrealizować te cele, dnia 5 maja 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę edukacyjną do Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków, wyposażenia wozów strażackich, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru  ich pracy oraz właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzięki życzliwości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały o ich trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w innych akcjach ratowniczych, np. w czasie wypadku drogowego, klęsk żywiołowych oraz w innych miejscowych zagrożeniach. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaka oraz wejście do wozów strażackich. Z dużym zainteresowaniem najmłodsi obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer 998 i numer alarmowy - 112. Z wycieczki dzieci wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

 

Składamy serdeczne podziękowania Strażakom z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu, a w szczególności  sekcyjnemu Arkadiuszowi Nowakowskiemu za umożliwienie naszym dzieciom poznanie zawodu strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zachowa się na długo w ich pamięci.