Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym razem z UNICEF świętuje Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka              

 

20. listopada cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa. Celem podejmowanych w tym dniu inicjatyw jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane.

Mimo iż sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej uniemożliwiły nam zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, nie zapomnieliśmy o tym ważnym dniu i realizowaliśmy nasze aktywności online. Koordynatorami podjętych  działań był Szkolny Klub Wolontariatu „Pomocna dłoń” oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami p. Małgorzatą Korpolińską, p. Anitą Marlęgą i p. Moniką Łyczkowską. Wychowawcy poszczególnych klas przypomnieli uczniom najważniejsze punkty Konwencji o prawach dziecka, którą w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Zwrócili też szczególną uwagę na prawa dzieci w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Uczniowie obejrzeli również krótki film, który stał się punktem wyjścia do rozmów na temat trudnej sytuacji dzieci, które tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Zainspirowani rozmową niektórzy uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające swoje wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać świat dzieci w Jemenie. Część uczniów wraz z rodzicami sprawdzała swoją wiedzę o prawach dziecka, rozwiązując quiz online przygotowany przez UNICEF.

Do akcji przystąpiły także dzieci z oddziału przedszkolnego, które wraz ze swoją wychowawczynią p. Marzeną Grabowską obejrzały film dotyczący sytuacji dzieci w Jemenie, rozmawiały o swoich prawach, wykonały prace plastyczne, rozwiązywały zagadki i rebusy oraz kolorowały ilustracje przedstawiające najważniejsze prawa dziecka.

Phil Bosmans pisał: „Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym”. Cieszymy się, że kolejny raz nasza społeczność mogła wziąć udział w tak ważnym przedsięwzięciu, które ma na celu zwrócenie uwagi dorosłych na problemy dzieci we współczesnym świecie. Chcielibyśmy, by każde dziecko, niezależnie od miejsca, w którym żyje, miało szczęśliwe dzieciństwo i wiedziało, że: „…jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym”.