Konkurs Akcji Katolickiej – „Młodzi o Męczennikach” 

Piotr Piórkowski –uczeń klasy II Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym zajął w tym konkursie 1. miejsce w kategorii: prace plastyczne dzieci ze szkół podstawowych. Opiekunem ucznia był ks. Adam Zaborowski. Konkurs  cieszył się sporym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

Tematyka dotyczyła płockich Biskupów Męczenników, i chociaż nie była łatwa, bo przecież dotykała także cierpienia i śmierci, był spory odzew. W tym roku wpłynęły 83 prace z 16 miejscowości naszej diecezji, w tym 65 prac plastycznych, 16 literackich i 2 prace multimedialne - ten "gatunek" po raz pierwszy.

Młodzi autorzy wykazali się dużą wyobraźnią, a same prace, chociaż czasem po dziecięcemu bardzo proste, zaskakiwały techniką, i dbałością o szczegóły, jak choćby złote krzyże na piersiach biskupów w ich portretach. W jednej z prac ktoś szczegółowo przedstawił dzieła, jakie pozostawił po sobie abp Nowowiejski, ktoś inny zrobił album, ktoś jeszcze inny - makietę seminarium duchownego. Często pojawiają się w nich postaci biskupów; niektóre portrety nawiązują np. do znanego zdjęcia siedzących obu pasterzy, z okresu internowania w Słupnie. Nawet jeśli w przygotowanie prac włączali się czasem dorośli, to dobrze, bo to buduje więzi i sprawia, że konkurs oddziałuje jeszcze szerzej.

Nagrody dla laureatów i wyróżnionych wręczane są co roku podczas sympozjum naukowego Akcji Katolickiej. Tym razem uczestnicy konkursu odbierali je m.in. z rąk bp. Mirosława Milewskiego i prezes AK w Polsce Urszuli Furtak.

Piotrusiowi serdecznie gratulujemy!!!